تجهیز مدارس پایتخت به کانکس امداد و نجات

تجهیز مدارس پایتخت به کانکس امداد و نجات

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه در هر منطقه از پایتخت حداقل 2 مدرسه مجهز به کانکس تجهیزات امداد و نجات خواهد شد، گفت: مدارس باید قادر به کنترل بحران باشند.

تجهیز مدارس پایتخت به کانکس امداد و نجات

به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، رضا کرمی محمدی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، درباره دسترسی آسان مدارس به تجهیزات امداد و نجات اظهارداشت: نصب کانکس تجهیزات امدادی در گام دوم طرح مدرسه آماده در حال انجام است و بر این اساس تا کنون 15 مجموعه تجهیزات در قالب کانکس امداد و نجات آماده و در اختیار مدارس قرار گرفته و تا پایان امسال این تعداد به 50 دستگاه اهدایی افزایش خواهد یافت.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه اولویت با مدارس پر جمعیت است، گفت: سعی داریم در هر منطقه شهر تهران حداقل 2 مدرسه مجهز به کانکس تجهیزات امداد و نجات شوند.

کرمی محمدی در خصوص شرایط انتخاب مدرسه برای نصب کانکس تجهیزات امداد و نجات نیز گفت: مدارسی انتخاب می شوند که در اجرای طرح مدرسه آماده همکاری خوب داشته اند، سند خطرپذیری مدرسه در وضعیت زرد یعنی خطرپذیری متوسط باشد، سازه مدرسه نسبت به سایر مدارس منطقه از استحکام بالاتری برخوردار باشد، حیاط مدرسه بزرگ باشد، مکان مناسب برای نصب کانکس داشته باشد و در صورت امکان مدارس دیگری نیز در نزدیکی این مدرسه باشد تا در مواقع ضروری یا آموزشی، دانش آموزان بیشتری ازآن بهرمند شوند.

وی در خصوص ضرورت این طرح افزود: مدارس و به خصوص مدرسه آماده باید در مواقع اضطراری بدون نیاز به نیروهای امدادی، قادر به کنترل بحران باشد. برای این منظور علاوه بر داشتن آگاهی و مهارت، لازم است ابزار و تجهیزات مورد نیاز را در دسترس داشته باشد.

کرمی محمدی تصریح کرد: این تجهیزات شامل تجهیزات امداد و نجات، ابزارهای دستی، تجهیزات ارتباطی و پشتیبانی، تجهیزات و اقلام دارویی، کیف کمک های اولیه و مواد خوراکی است که در قالب یک کانکس به مدارس اهدا می شود.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: از آنجایی که هدف از اهدای کانکس به مدارس ارتقای ایمنی و پیشگیری از خطر، به هنگام وقوع زلزله می باشد، باید توجه داشت که این ابزار به عنوان یکی از اجزای غیر سازه ای مدرسه، نباید موجب مخاطرات جدیدی برای دانش آموزان باشد، لذا باید در جانمایی و استقرار صحیح آن دقت شود.

کرمی محمدی افزود: این کانکس با امضای تفاهم‌نامه از سوی دبیر ستاد مدیریت بحران هر منطقه به مدیر مدرسه تحویل می شود و کانکس تجهیزات امداد و نجات مدرسه حداقل امکانات لازم برای انجام واکنش اضطراری را در اختیار مدیر و گروه مدیریت بحران مدرسه قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: اعضای گروه مدیریت بحران مدرسه می‌توانند از تجهیزات این کانکس در شرایط اضطراری یا در تمرین و مانورها با تشخیص مدیر مدرسه استفاده کنند.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: ایجاد و ارتقاء آمادگی در جامعه برای رویارویی با حوادث و سوانح باعث می شود علاوه بر کاهش خسارات جانی و مالی در هنگام وقوع حادثه، شرایط هرچه سریع تر به حالت عادی باز گردد. یکی از راه های آمادگی در برابر حوادث، مجهز بودن شهروندان به اقلام مورد نیاز در ساعات اولیه پس از وقوع حادثه است. بر اساس شدت و وسعت حادثه، تا رسیدن نیروهای امدادی می توان از این تجهیزات برای حفظ حیات و سلامتی حادثه دیدگان استفاده شود.

label,

About the author